Who is PROF.DR. YUSUF KALKO

Dr. Yusuf Kalko born in 1970 in the district of Kars Kağızman. Dr.Kalko; completing his primary, secondary and high school education in Ankara.In 1987, he was accepted to Hacettepe University Faculty of Engineering, Department of Chemical Engineering. Between 1987 and 1988, he studied English Prep for Foreign Languages ​​at the same university.

While he was studying Chemical Engineering in 1988, Yusuf Kalko again took the exam in the direction of his ideal and started his medical education by winning the Akdeniz University Faculty of Medicine. In 1994, he received the title of “Medical Doctor”.

While working as a general practitioner in Kastamonu Taşköprü Central Health Clinic, he gained experience in “Public Health” and “Preventive Medicine”.In 1995 he took the Proficiency Exam in Medicine. He preferred to receive his specialty training in Cardiovascular Surgery at Istanbul University-Istanbul Faculty of Medicine, Department of Cardiovascular Surgery. During his education;

– Congenital Cardiac Surgery

– Adult Cardiac Surgery

– Peripheral Vascular Surgery

-He had a wide range of applications in Emergency Dissection Aortic Surgery and other Aneurysms. He signed the firsts in the area of paralysis surgical and carotid body tumor.

In his assistantship period, he identified the thesis topic from the perspective-based clinical research project called “With Arterial Switch Procedure Anatomic Correction in Big Arterial Transposition: Early Results”. On June 15, 2011, he took the specialization exam.He became successful and received the title of “Specialist” in the field of “Cardiovascular Surgery”.

Between October 2001 and 2010, he worked as a specialist in the Cardiovascular Surgery Clinic of the Vakıf Gureba Training and Research Hospital. He passed the ”Associate Professor” exam and on January 8, 2009,he get title  of “Associate Professor”.

Professor Dr.Yusuf Kalko  between 15 April 2010 and 31 January 2017, served as the “Responsible Physician of Aortic and Peripheral Artery Surgery” at Istanbul Private Bahçelievler Medical Park Hospital.

Professor Dr.Yusuf Kalko On 1 February 2017,  started his duty as ”Responsible Doctor of Peripheral Vascular Surgery” at Istinye University Bahçeşehir Liv Hospital.

He has 20 international and 30 national publications since November 1995, the year she started her speciality education. 3 of the international publications were published in 2001 and before (assistantship period) and published in 2002 and 2003. 18 of them belong to the period of specialization. He was, 11 of the international publications included the first name, 4 of them had the 2. name, 4 of them had the 3rd name, 1 of it had the 4th name and 1 of it he was the 7th name. 13 of the international publications are ”original articles” , 4 of them are experimental studies and 4 of them are ”case reports”. While he started his specialization training in 1995 November until this time he has been 142 declarations which is presented in international and national scientific meetings and published in the proceedings. 34 of these papers were presented at international meetings and 108 of them were presented at national meetings.

General Information

Minimal İnvaziv Damar Cerrahisinin Avantajları…

Minimal İnvaziv Damar Cerrahisi Tekniği başarılı sonuçlar veriyor. Kalp, bacak ve boyun damarlarının tıkanıklığında kullanılan yöntem zamanında müdahale ile kalp krizi, felç ve kangreni önlüyor. Standart cerrahinin riskli olduğu hastalarda ise hayat kurtarıyor.

Yaşlı Varis Hastalarına Buhar Tedavisi Uygulanabiliyor…

Ayaklarda ve bacaklarda şişme ve şiddetli ağrılar, kötü kokulu akıntılı yaralar… Bunlar ilerlemiş varis hastalığını işaret ediyor. Özellikle ileri yaşta daha çok rastlanan bu gibi durumlarda tedaviler de zorlaşıyor. Ancak bir süredir Türkiye’de uygulanan Buhar Tedavisi yönteminden ileri yaş…

Şah Damarı Tümörlerinin Tedavisinde Lokal Anestezi İle Cerrahi Dönemi Başladı

Şah damarı tümörleri ölümcül sonuçlar vermiyor ancak ses tellerini etkiliyor, nefes darlığına neden oluyor ya da ender durumda kısmi felce sebep oluyor. Tek tedavisi ameliyat olan bu tümörler artık lokal anestezi ile de alınmaya başlandı.

Kalp Krizine Erken Tanı

Kalp krizine erken tanı sağlayan yöntemlerden Kardiyogonyometri ( CGM ) ile kalbi 3 boyutlu gören cihaz, hastayı yormadan ve radyasyona maruz bırakmadan birkaç dakikada sonuç veriyor.

Çocuğun İki Bacağı Arasındaki Fark “Varis” Olabilir

Genç yaşlardan itibaren görülen varisler çocukları da etkiliyor. Doğuştan derin toplardamarların olmaması durumu ile gelişen çocuklarda varis sorununa ise standart varis tedavilerinin asla uygulanmaması gerekir.

Aort Anevrizmasına Dair Her Şey…

Belirti vermeden sinsi bir şekilde ilerleyen Aort Anevrizması hayati sonuçlar doğurabiliyor. Erken tanıda ise rahatlıkla kontrol altına alınabiliyor. Bunun için özellikle yüksek tansiyonu olan kişilerin yılda bir kere tüm batın ultrasonu ya da tomografi yaptırması yeterli. Aort Anevrizması tanısı konulan bağ…

Damarlardaki Risk Haritasını Ortaya Çıkarıyor…

ABI ( AncleBrakial İndeks ) testi damar sorunu yaşayan hastalara tedavinin seyri ile ilgili yön verirken potansiyel damar hastalığı riskini de ortaya çıkartıyor. Bir kaç dakikada tamamlanan işlem radyasyona maruz kalınmadan gerçekleşiyor ve net sonuçlar veriyor.

Genç Erkekleri Vuran Budama Hastalığı

Budama ( Buerger ) Hastalığı sigaranın neden olduğu rahatsızlıklardan sadece bir tanesi. Genç erkeklerde görülen bu hastalık kılcal damarları tıkar. Sigaraya son verilmezse parmaklar, eller ve ayaklarda kangrene dönüşür.

Adım Adım “Leriche Sendromu”

Adımlarınız günden güne kısalıyor, kalçada şiddetli ağrılar yaşanıyor ve erkeklerde ani gelen iktidarsızlık kendini gösteriyorsa… Dikkat… Nadirgörülen Leriche Sendromu ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Şiddetli Bacak Ağrıları İle Beraber Günden Güne Yürüme Mesafeniz Kısalıyorsa…

Günden güne yürüme mesafeniz kısalıyorsa, sebepsiz topallamaya başlamışsanız, istirahat ederken ya da yatarken bile dayanılmaz bacak ağrıları çekiyorsanız dikkat. Bu belirtiler sizi kangrene doğru götürüyor olabilir.

Şah Damarı Felçlerine Yönelik İnme Cerrahisi…

Beyne kan taşıyan atar damarların tıkanması ile kendini gösteren şah damarı hastalığı çoğu zaman hiç de arzu etmediğimiz sonuçlar veriyor. Bunlardan en önemlisi de hayatımızı kabusa çeviren felç. Hasta yatağa mahkum olduğunda aileler çaresiz kalıyor ve en önemlisi de “Yapacak bir şey…

Sohbetli Şah Damarı Ameliyatı

Günümüzün en büyük sorunlarından biri damar rahatsızlıkları… Görülme oranları 40’lı yaşlara kadar inen bu sorunlar ciddiye alınmazsa felç ve kalp krizi gibi ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

Diyabet Ve Diyabet Ayak Hakkında Her Şey…

Şeker hastalarının ayaklarında oluşan küçük yaralar ve nasırlar dikkat edilmezse damar iltihaplarına neden oluyor. Diyabetik Ayak denilen bu iltihaplar kısa sürede kangrene dönüşüyor ve bacak kesilebiliyor. Oysa her ayak kesilmemeli. Erken tanı ve zamanında doğru müdahale ile bacaklar kurtarılabilir.

Şeker Hastalığı ve Diyabetik Ayak…

Ömür boyu kişiyi pençesine alan şeker hastalığı korkutucu boyutlara ulaştı. Son araştırmalarda ise Türkiye’nin şeker hastalığında en hızlı yayılan ülke olduğu yayınlandı. Son veriler Türkiye’de kayıtlı 7 milyondan fazla şeker hastası olduğunu belirtiyor. Bu hastaların hayatları boyunca en az 1…

Varis Deyip Geçmeyin…

Bacaklarda görülen bir damar sorunu olarak bildiğimiz varisler ne kadar masum? Genç yaştan itibaren oluşmaya başlayan varisler ani ölümlere dahi sebep olabiliyor.”

Buhar ile varis tedavisi

Avrupa’da başarılı sonuçlar veren “Buharla Varis Tedavisi” Türkiye’de de uygulanmaya başlandı. Damarın içine steril sıcak subuharı püskürtülerek uygulanan yöntem klasik tekniklerin yan etkilerinden de koruyor. Herkese…

Başlıca Damar Hastalıkları

Damar sertliği (atherosclerosis): Kolestrol ve benzeri yağ içeren maddelerin atardamarın iç yüzeyinde birikerek damar duvarının sertleşmesine yol açtığı damar hastalığı.

Sağlıklı bir yaşam ve kalp sağlığımız

İnsan tüm yaşamı boyunca dinamik bir süreç içindedir.Bu dinamizim gerek vücudun kendi işleyişi içinde gerekse de çevre ile etkileşiminin bir sonucudur. Dolayısıyla aktif bir yaşam ve bunun sağlayıcısı olan vücudumuz yük taşıyan bir araç gibidir. Bütün vücudun dolaşımını…

Neden minimal invaziv damar cerrahisi?

Damar cerrahisi ve aort cerrahisi ülkemizde ihmal edilmiş kalp cerrahisinin gölgesinde kalmış ve ilerleme göstermemiştir. Ben 10 yılımı sadece aort ve damar cerrahisine adadım. Daha önce çalıştığım kamu hastanesinde kendime ait yoğun bakımımın olmaması, asistanımın yetersiz olması ve teknik alt yapı yetersizliği beni…

Media

It was a great chance to get together with you.Thank you so much for everything you and your team. We hope you get a nice way always. MR.Yusuf Kalko.

Lots of love…

ÖMER BAYHAN

_______________________________________________

Dear Yusuf Kalko,

We went to many doctors before we got to you. I always got bad comments and negative answers. Thank God I found the drug with you. I hope Allah not separate you from us.

 

MEVLİDE SONSUZ(PATİENT)

D.BAKIR 08.02.2019

___________________________________________________

 

Dear Yusuf Kalko,

The reason we came to the hospital was the  occlusion of jugular vein. We had a successful operation here. Endless thanks to you and your team. They took very good care of us during our hospital stay. Thank you to everyone.

 

YUSUF KARAKULAK (SON)

KADİR ALİ KARAKULAK(PATİENT)

ANTAKYA

_____________________________________________________________________

 

Dear Yusus Kalko and hospital staff,

I am eternally grateful to you for all your heartfelt efforts for my father in this difficult disease.God bless you all. Everything you get your heart desires. May God be with you.

HAYRULLAH ANAVATAN

ÖMER ANAVATAN

14.02.2019

In the second term of my treatment, I am discharged with the efforts of my esteemed professor Yusuf Bey and Istinye hospital’s employee. Thank you so much to Professor Yusuf Kalko and his team.

Kindest regards…

 

ATİLLA YURTSEVER

10.01.2018

  _______________________________________________________________________

Dear professor Yusuf Kalko,

I would like to thank you for your interest and concern during the 11-day of my treatment and operation phase.Thank you to you and your team.God bless you Insha Allah.

FERİDUN SÜRE

     __________________________________________________________________

 

I am Irfan Çağlıtütüncügil. I found Professor Yusuf Kalko by chance and I’m saying that luckily I found him. Successfully removed the mass of fat which accumulated in my jugular vein. I start to walk before 24 hours runs out. Endless thanks to you and your team.

İrfan Çağlıtütüncügil

23.02.2019

______________________________________________________________________

 

Dear Profesör,

It’s not my job to praise you as a good doctor, but thanks to you, my father has kept his life healthy for many years. This time, thanks to you again, my father got rid of a big difficulty. Beyond being a doctor, your humanity cannot be explained by words. I now see you as a brother more than a doctor.Thank you for you and your all team.

YİĞİT GÜLESİN(SON)

EDİP GÜLESİN (PATİENT)

Hello MR.Yusuf,

We went to many doctors until we reached you. You have done what no one dare to do and let the life that Allah bestows on us make me live a little more comfortably. I hope you won’t encounter worry in your life.God bless you and your family. I hope never your smiley face fall.

Kindest regards and best wishes.

İMAT ASLAN

30.03.2019

       _____________________________________________________________________

I came to the professor at the end period of my illness. Previously, we had our father operated on the same doctor. We had a very successful operation. The professor’s knowledged, both interested and sincere approach to his patients is very good. The professor is making magic touches and treating us. endless thanks to him. We wish continued success.

Kindest regards…

ÇİGDEM ÇATAK( 12.01.2019)

      ______________________________________________________________________

Smiling and Dear Professor,

First of all, I would like to state that I am very satisfied with you and our hospital staff. After all our research, we choose you and came here from Kırıkkale. Your sincerity and experience have given us confidence from the first day.Thank you for everything.

KIRIKKALE (26.09.2018)

MUSTAFA ÖZKAYA AND HİS FAMİLY

     _________________________________________________________________________

We have overcome the difficult and stressful process with your alternative treatment in an easy and healthy way.We offer to our thanks on behalf of  my father and my family. You deserve your name and career to the fullest. Fortunately we have you.

SAVAŞ SATIŞ

30.03.2019

          ____________________________________________________________________

Dear Professor Yusuf,

I’m leaving the hospital in a healthy way now , when I came at the first time I had scared. Endless thanks to you and your team.Thanks and to be there. I am grateful to you. I wish you continued success.

GÜNAY BAYRAKTAR

06.07.2018

     _________________________________________________________________________

Dear Professor Doctor Yusuf Kalko,

Thank you very much for your interest and relevance to us in this journey, where we come upon  advice, satisfaction and trust. Everything was passed very easy and restful. Your patients are very lucky. Fortunately you be in there,fortunately we came to you.

Kindest regards and with best wishes

MERSİN

(10.05.2018)

NADİYE BİLGİN

ELÇİN BİLGİN

    _______________________________________________________________________

We would like to thank our respectable doctor, Yusuf Kalko. I hope we are even more happy with reunite our mother’s health.Our mother now so well.Also thank you so much for your all staff. We wish you the convenience and happiness in your life.God bless you. We want to say thank you as the children of the patient.

KAMİLE SAĞLAM (PATIENT)

28.03.2019

          ____________________________________________________________________________

 

Dear Professor Yusuf Kalko,

I met many hospitals and doctors before I recognized you. All said that, ”we can not operate to your jugular vein which is the occlusion at %100”. But I believed this operation will be a successful after I met you. Thanks to God, the surgery was as successful as I wanted.God bless you. Let your successes continue.

MEHMET ALİ TAHİROĞLU

09.02.2019

Dear Professor Yusuf Kalko,
Thank you so much for your close attention and the efforts of your team. I wish you continued success in all your work.God bless you always.

ANTAKYA 06.02.2019

SADİ BULUT

 ___________________________________________________________________________

If anybody say ”Have we a superman around the world?”, I call him Dr. Yusuf Kalko.Thank you for everything. God bless you, because we always leave hospital happy when we go to hospital unhappy and he is more like a father than a doctor. I hope God give to you living happily with your loved ones for a many years. Fortunately you be in there. I hope your successes continue.

28.12.2018

SEFER UZUN (PATIENT)

EMİNE YAĞIZ (HIS DOUGHTER)

 ___________________________________________________________________________

I hope God always help you. May Allah give forgive to you for your loved one. Halal your right to me. You have a friend in Balıkesir and Ayvalık who continuing everytime.

Stay happy,kindest regards

HAKAN ZAFER İPEKÇİ

______________________________________________________________________________

Dear Professor,

I came to your hospital very desperate but thank you to you because of the  your effort.Now my health is very good. We are very happy with all the nurses. Everything went very well. Laugh at all times.

GÜLSÜM GÜL

05.05.2018

Dear Professor And His Team,

We came to the hospital to save my mother’s life. We felt confident with your smiling face, sincerity and great knowledge about medicine. You have always been a brother to us who we remember with gratitude.Endless thanks to you and your team.God bless all of you. I will always pray for you, your family and your children. In the hope of your work going to well.

Kindest Regards

28.01.2018

SELİHE BOZDOĞAN AND HER DOUGHTERS

________________________________________________________________________________

Dear Professor Yusuf Kalko,

Firstly we would like to thank to Prof.Dr.Yusuf Kalko who at the MedikalPark Cardiovascular Surgery service and who signed the great success in point of finishing life and at the continuation. We wish to continue the success.Also thanks to all hospital staffs .God bless all of you.

16.03.2019

İRFAN AKDAĞ

TEKİRDAĞ

      _________________________________________________________________________

 

My Dear Doctor,

Thanks to you, I’m going home  14 February in Valentine’s Day with my peanut legs. The most precious thing, you have a lot of human love . Thank you to you and all your friendly team for helping me attain my health and saving me from varicose socks. Thank you for the trust you made me feel. Hope to be able to chat in healthy days …

14.02.2019

DERYA SEZER

_____________________________________________________________________________

 

Dear Professor Yusuf Kalko and His Team…

Thanks to all of you for your nice interest and effort. I hope we meet again in our civilian life.Bless your hands.God bless you. Halal me your right. Stay with love.

PS:We’ll wait for you at the Den Haag.

HANIM YILMAZ

NETHERLANDS/DAN HAAG        

28.12.2018

   ________________________________________________________________________________

My name is Çiçek Baş.I am 48 years old. I’ve been in trouble with my varicose disease for 30 years. Because of it I suffered a lot. One day we decided with my husband  immediately and apply.After that we met with Professor Doctor Yusuf Kalko. I had an operation. I hope it’s better for me after this time because I’ve suffered a lot. We were very satisfied with the hospital and the staff.Thank you for everything.

21.02.2019

ÇİÇEK BAŞ

                 ________________________________________________________________________

 

Dear Professor,

I did some research on yours. I looked at your references. Most importantly, you gave me confidence in our first meeting. I entrust my health first to Allah and then to you and your team.Bless your hands and your beautiful heart.Also thanks a lot for  your team for their effort upon us before the operation, during the operation and after the operation.They responded and took care of everything in a timely manner.

Kindest regards and best wishes

28.03.201

VUSLAT ÇAKIR

           ________________________________________________________________________________

 

 

Dear Professor Doctor Yusuf Kalko,

I came to you for varicose veins five years ago. I was very pleased with your sincere attitude and interest during the medical examination that day. I have always followed your achievements. I came to you without thinking, when others said to me ”you must be operated.” . I had a successful operation because of you. I hope my health get better soon. I can always come safely, my beloved doctor, I am happy to know you.Thank you to you and your team..

17.05.2018

FATMA ÇELEBİ ÇEŞME

_________________________________________________________________________________

 

For My Dear Doctor Yusuf Kalko,

I met you on the day when I said ‘all done.’ by my daughter. I trusted too much you and your team in the first times. First Allah gave back my health and then my health came back by you. I hope your hands will heal more people. I would like to thank both Mrs.Dilek and  other hospital staff.God bless all you.

Kindest regards and best wishes

19.01.2019

SEYFULLAH VOLKAN

     ________________________________________________________________________________

 

Kindest Regards For My Dear Professor Doctor Yusuf Kalko

We made the right decision by relying on you. You have successfully completed my three-month stress. The operation passed well.It was a successful . I’ve regretted that I’ve been so biased to this operation from the very beginning. I made you very sad. You have finished my fears and concerns. I hope God give you the health and long living.I am so happy to know you. You have relieved my pain.God bless you…

Kindest Regards

16.02.2019

MEYMENETKA SABİT

 

Hello! I am Zafer Pehlivan.I am 42 years old. Six years ago, I had wound on my leg due to varicose. At the hospital, they said I was late.After that I met with DR.Yusuf Kalko and he operated on me.I am so satisfied. Because of my job, there was a recurrence of varicose disease in other places and I’ve had operation for the second time yesterday. His interest and efforts on me look like a brother. Endless thanks to him.God give him a long life.We need the doctors like him.Thank you so much Dr. Yusuf Kalko.

23.02.2019

ZAFER PEHLİVAN

Hizmetlerimiz

  • Lokal anestezi ile minimal invaziv cerrahi yöntemler
  • İnme cerrahisi
  • Diyabetik ayak cerrahisi
  • Buerger
  • Anevrizmalar
  • Hibrit ameliyatlar
  • Çocuklarda damar anomalileri
  • Varis tedavileri
  • Şah damarı tümörlerine lokal anestezi ile cerrahi